Ролите, които играем

Когато една система е дисфункционална, т.е не е разрешено свободното изразяване, участниците в нея влизат в режим на оцеляване и играят различни роли, вместо да се държат автентично.

 

Триъгълник на драмата

Най-често срещаната игра на сила е Триъгълника на драмата. Ролите са три: Жертва, Насилник (или Преследвач) и Спасител. 

  • Жертвата се чувства безпомощна и търси някой, който да я спаси от другите, които са виновни за нейното нещастие, без да поема отговорност за промяна. 
  • Насилникът обвинява, наказва или критикува, за да се почувства силен или прав. 
  • Спасителят се намесва, за да “помага” дори когато не е поискано, често пренебрегва собствените си нужди, опитвайки се да реши проблемите на другите, което в дългосрочен план поддържа Жертвата зависима и неспособна да порасне. 

Тези роли често се сменят между участниците - Насилникът става жертва на Спасителя, Жертвата се превръща в спасител и т.н. Така поддържат напрежението и зависимостите помежду си.

Излизането от триъгълника става чрез поемане на отговорност и изграждане на здравословна комуникация.

  • Насилникът вместо да напада и обвинява, е нужно да започне ясно да поставя граници, да изразява нуждите си и посочва проблемите, без да унижава другите.
  • Жертвата е нужно да поеме отговорност - да признава, че има трудности, но и да вярва в способността си да ги решава или да поиска помощ по зрял начин, без да се отказва от силата си.
  • Спасителят е нужно да започне да се грижи се за себе си първо и да дава помощ само, когато наистина може и когато тя е нужна. Вместо да се чувства длъжен да „спасява“ всекиго, да разбере, че понякога хората трябва сами да преживеят трудността, за да израснат.

Родител - дете

Другата игра, която най-често се разиграва между партньорите е влизането в ролите родител-дете (всъщност и двете роли са детски, но единият се мисли за възрастен).

Влезлият в родителска роля започва да наставлява, контролира или “спасява”, а другият — да се подчинява, бунтува или търси одобрение. Това създава неравновесие: връзката става зависима, напрегната и незряла.

Варианти на тази динамика между партньорите са изискващ – избягващ; пасивно-агресивен – експлозивен; перфекционист – грешащ; контролиращ – лъжец или зависим и т.н.

Близостта се случва, когато и двамата поемат отговорност за своята част от играта, имат уважение към себе си и другия и изградят доверието да се изразяват свободно.

Ролите, които играем

Когато една система е дисфункционална, т.е не е разрешено свободното изразяване, участниците в нея влизат в режим на оцеляване и играят разл...